تبلیغات
آموزش شنا - آموزش كرال پشت در شنا
 
شنبه 21 اسفند 1395 :: نویسنده : یاس جوان
كرال پشت نوعی شنا است كه در آن بدن به شكل افقی به پشت به موازات سطح آب قرار می‌گیرد و سر تا گوش‌ها داخل آب است و پاها به حالت ضربدر به آب ضربه می‌زنند كرال پشت را به سادگی می‌توان یاد گرفت . چون صورت همیشه خارج از آب قرار دارد و دم و بازدم به آسانی انجام پذیراست. تاریخچه ابتدایی‌ترین نوع شنای كرال پشت درسال ۱۷۹۴ توسط شخصی به نام برناردی چنین تعریف شد: بدن به شكل افقی به پشت به موازات سطح آب قرار ... ادامه مطلب ...


كرال پشت نوعی شنا است كه در آن بدن به شكل افقی به پشت به موازات سطح آب قرار می‌گیرد و سر تا گوش‌ها داخل
آب است و پاها به حالت ضربدر به آب ضربه می‌زنندآموزش كرال پشت در شنا

آموزش كرال پشت در شنا

كرال پشت را به سادگی می‌توان یاد گرفت . چون صورت همیشه خارج از آب قرار دارد و دم و بازدم به آسانی انجام پذیراست.
تاریخچه
ابتدایی‌ترین نوع شنای كرال پشت درسال ۱۷۹۴ توسط شخصی به نام برناردی چنین تعریف شد: بدن به شكل افقی به پشت به موازات سطح آب قرار می‌گیرد و سر تا گوش‌ها داخل آب است و پاها به حالت ضربدر به آب ضربه می‌زنند.

 
فنون و مهارت‌ها مراحل استارت
در زمان استارت كرال پشت شناگر، پشت به مسیر شنا در داخل آب می‌ایستد . در این هنگام قسمتی از بالا تنهٔ او از آب خارج خواهد بود سپس شناگر با دو دست میله‌ای را كه در زیر سكوی استارت به این منظور بسته شده‌است می‌گیرد ( برای تمرین استارت كرال پشت می‌توان از موج گیر استفاده كرد ) در این هنگام شناگر هر دو پای خود را به طرف بالاتنه كشیده و كف هر دو پا را در حدود ۳۰ سانتی متر زیر سطح آب به دیوار استخر تكیه می‌دهد.

در این حالت حتی می‌تواند پاها تقریبا در كنار یكدیگر طوری قرار گرفته شود كه هر یك از آنها از دیگری بالاتر است و شناگر بایستی مراقب باشد كه در موقع استارت پاها لیز نخورد، زیرا بیشترین نیروی پرتاب بدن به فاصلهٔ دورتر توسط فشار وارده توسط پاها به دیوارهٔ استخر صورت می‌گیرد .

به محض شنیدن فرمان استارت شناگر سر را به طرف بالاو عقب پرتاب می‌نماید . توجه داشته باشید كه بدن در هنگام استارت دارای قوس كمی خواهد بود.

در ضمن سر در مرحله اوج بدن در خارج از آب به عقب كشیده شده ودر زمان یكه به داخل آب هدایت می‌شود به طرف سینه كشیده می‌شود تااز به عمق كشیدن بیشتر از حد بدن در آب جلوگیری نماید. در این حالت دست‌ها فشاری مخالف به دستگیره آورده و به پایین و داخل نیرو وارد می‌سازند در این حالت عمل دم انجام می‌گیرد. این كار بایستی با انقباض عضلات شكم انجام شود. در مرحله بعد پاهای شناگر از دیواره جدا شده و در حالی كه آخرین فشار وارده توسط باز شدن مفصل مچ پا به دیواره می‌آید دست‌ها به طرف سر در حركت است .

درهمان حال كه دست‌ها به طرف بالای سر می‌رود بدن شناگر در حال سقوط در آب می‌باشد شناگر در این حالت در فكر سرخوردن پس از غوطه ور شدن در آب است .

چنانچه شناگر پس از استارت بیش از اندازهٔ مطلوب در آب فرو رود ابتدا با زدن چند پای كرال پشت سعی می‌كند بدن را به سطح آب بكشد تا شرایط مناسب بدن نسبت به آب ایجاد شود و سپس شروع به زدن دست و پای كرال پشت می‌نماید.
نكته‌ها شناگر شل و آزاد قرار می‌گیرد و روی طرح مسابقه متمركز می‌شود . اینكه دستها (از مچ به پایین) چگونه دستگیره‌های سكوی استارت را بگیرند، از یك شناگر تا شناگر دیگر فرق می‌كند. اكثر شناگران دستگیره‌ها را به اندازه پهنای شانه‌ها می‌گیرند. همچنین طرز قرار گرفتن پاها بر روی دیوار از یك شناگر تا شناگر دیگر فرق می‌كند. با وجود این، اكثر شناگران یك پا را چند سانتیمتری بالاتر از پای دیگر قرار می‌دهند . در آستانه اعلام استارت (صدای طپانچه یا بوق)، شناگر چند سانتیمتری خود رابالاتر می‌آورد . با شلیك طپانچه، با یك حركت قوی دستها را رها می‌كند . دستها (كل دست) از طرفین به روی آب پرتاب می‌شوند . شناگر با پاها (كل پا) و با قدرت زیاد به دیوار فشار وارد می‌كند، به طرف بالا و بر روی آب به‌حركت در می‌آید و سر را نیز در بین دستها به عقب پرتاب می‌كند . دستها (كل دست) همچنانكه از طرفین و به موازات سطح آب به حركت درآمده‌اند، در ناحیه آرنج اندكی خمیده می‌شوند . شناگر در هوا بدن را به طور كامل می‌كشد، سر متمایل به عقب است به‌طوری كه‌چشمها انتهای دیگر استخر را می‌توانند ببینند . در نقطه اوج مسیر پرواز، بدن قوس مطلوبی برمی‌دارد. در حالی كه سر بین دستها(كل دست) قرار دارند، دستها (از مچ به پایین) و پیشانی وارد آب می‌شوند . به محض ورود بدن به آب، پاها (از مچ به پایین) شروع به ضربه زدن می‌كنند. همزمان، دستها (كل دست) و سر شناگر را هدایت می‌كنند تا در یك وضعیت كشیده درزیر آب سر بخورد . اگر شناگر قبل از انتقال از حالت استارت به شنای كامل چند ضربه پای دلفینی بزند، او قوس بیشتری در هوا برمی‌دارد. این امر شیرجه‌زدن عمیق‌تری را میسر می‌سازد ودستها كاملاً نزدیك به یكدیگر و به صورت كشیده در می‌آیند . قبل ازكُند شدن سرعت حركت، شناگر حركت پا را تقریباً با هشت ضربه شروع می‌كند. جهت حركت انگشتان پا به طرف بالاست. نخستین مرحله پیشران زمانی انجام می‌شود كه شناگر نزدیك به سطح آب می‌رسد و تا رسیدن به برگشت طبیعی ادامه می‌یابد. وضعیت بدن
وضعیت بدن شناگر در این شنا همانند قرار گرفتن یك قایق سرعتی روی سطح آب است .
وضعیت سر
سر شناگر باید همانند زمانی كه روی بالش قرار گرفته، ثابت (بدون حركت) و متمایل به بالانگه داشته شود. -مسیر دید شناگر در هنگام شنا باید همانند زمانی باشد كه او در رختخواب دراز كشیده و می‌خواهد به اطراف نگاه كند . صورت‌شناگرباید عاری ازآب باشد واین بدان معنی‌است‌كه آبی روی صورت شناگرنباشد. لاله‌های گوش شناگر باید سطح آب را لمس نمایند.

 
حركت پا
حركت پا در شنای كرال پشت، شبیه حركت پا درشنای كرال سینه‌است. لازمه اجرای صحیح شنای كرال پشت همانا حركت قوی، پیوسته و مداوم پا است. پاها در ابتدا و هنگام حركت به سمت پایین، صاف و محكم نگه داشته شده و سپس با خمیدگی مختصر زانوها كه اجازه می‌دهد تا پا در مسیر قوسی شكل بزرگتری به حركت درآید، به پایان می‌رسند. هنگام انجام پای كرال پشت، بدن باید به حالت كشیده در آب قرار گیرد تاحركت پای كرال پشت موثر انجام گیرد.و در ضمن باسن نباید بیش از اندازه در آب فرو رود، بلكه باید در سطح آب قرار گیرد، حركت پا در كرال پشت بیشتر همان نگهداری افقی بدن بر روی آب را به عهده دارد.

حركات پا در كرال پشت نیز از سه مفصل مچ پا، زانو، و ران زده می‌شود و از نقطه نظرحركتی و مكانیكی مشابه حركت پا در كرال سینه می‌باشد.
تمرین پای كرال پشت خارج از آب
دراینجا مانند انواع دیگر شنا بهتر است قبل از شروع كرال پشت، ابتدا به تمرین بدنی خارج از آب بپردازید وآمادگی لازم را برای اجرای كرال پشت در خود به وجود آورید. برای این كار كنار استخر به پشت دراز بكشید، به طوری كه باسن شما در لبهٔ آن قرار گیرد . ساعدها را روی میز قرار داده وسرتان را كمی بالا بگیرید. ساق‌ها و ران‌ها را كشیده نگه داشته، و زانوها را كمی خم كنید وبه طور مرتب ساق‌ها را در خلاف جهت هم، به بالا و پایین حركت دهید. به طوری كه حداكثر فاصله‌ای كه پاهای شما با هم ایجاد می‌كنند، بین ۳۰ تا۴۰ سانتی متر باشد، و این حركت را تا آنجا كه خسته نشده‌اید انجام دهید.

از نكات مهمی كه در هنگام پا زدن باید بدان توجه داشت، این است كه حركت پا باید طوری به آب ضربه بزند كه در موقع بالا آمدن، سطح آب را لمس نماید، ولی از آب خارج نگردد. یعنی حالتی مانند جوشش آب بوجود بیاورد. اگر پاها در خارج ازآب دیده شود نشانگر این است كه پاها بیش از حد بالا آمده‌است. سر هم نبایستی زیاد پایین باشد. اگر آب و حباب‌های ناشی ازپا زدن جوششی نداشته باشد، بیانگر این است كه پاها در سطح پائینی از حد لازم در حال حركت است. فاصله بین دو پنجه پا زدن حداكثر نباید از۴۵ سانتی متر تجاوز نماید، نكته مهم اینكه سر زانوها نباید از آب خارج گردد.
اشتباه‌های رایج و روش صحیح آن
اشتباه : فرو رفتن بیش از اندازهٔ باسن در داخل آب.

صحیح : باز كردن مفصل لگن خاصره، ولی توجه داشته باشید كه شكم باید در سطح آب قرار گیرد ومضافاً اینكه سر تا حدود گوش در آب فرو رود.

اشتباه: حركت پیستونی پا و فشار آوردن به آب توسط كف پا .

صحیح : مفصل لگن خاصره را باز كنید وحركت را ازاین مفصل شروع نمایید وهر دو پا كمی به طرف محور طولی بدن متمایل شود ( چرخش به داخل كف پا) .

اشتباه: بعضی كارآموزها نیز بیش از حد مفصل زانو را در موقع پا زدن خم می‌نمایند كه این كار پیشروی آنها را با اشكال روبرو می‌سازد.

صحیح : در حركت پای كرال پشت مانند كرال سینه، پا كاملا كشیده و پنجه به سمت داخل متمایل می‌گردد (به خصوص در موقعی كه پا از پائین به طرف سطح آب ضربه وارد می‌كند).

مفصل زانو باید شكسته شود و در پایین‌ترین نقطه‌ای كه پا از سطح آب قرار دارد این زاویه، شكستگی زانو به ۹۵ درجه برسد.
حركت دست
درشنای كرال پشت، دست‌ها به طور متناوت در داخل و خارج آب حركت می‌نمایند. هنگامی كه یك دست ازآب خارج می‌شود پنجهٔ دست دیگر به داخل آب فرو می‌رود. حركت دست به طور كلی حركت دركرال پشت به دو مرحله تقسیم می‌شود كه عبارتند از حركت در داخل آب وحركت در خارج از آب.

مرحله‌ای كه دست در زیر آب حركت می‌نماید خود به دو مرحلهٔ كوچكتر تقسیم می‌شود این دو مرحله عبارتنداز: مرحلهٔ كشش و مرحلهٔ فشار.

مرحله‌ای كه دست درخارج از آب حركت می‌نماید، هنگامی شروع می‌شود كه دست مستقیم از آب خارج شده و از بالای بدن مسیری را طی كرده تا به بالای سربه نقطهٔ فرود در آب می‌رسد. ورود دست در آب به قراری است كه كف دست متمایل به طرف خارج بوده و انگشت كوچك ابتدا با آب تماس حاصل می‌نماید . سپس حدود ۲۰-۱۵ سانتی متر دست به داخل آب فرو رفته و بعد از آن كشش شروع می‌شود. درهنگام كشش آرنج به تدریج خم شده ودر مرحله‌ای كه در راستای شانه قرار می‌گیرد دارای بیشترین زاویه می‌شود. پس ازاین كه زاویهٔ آرنج به بیشترین درجهٔ خود رسید، دراین زمان است كه فشار آغاز می‌گردد. كشش شبیه حرفS انگلیسی است .
تمرین‌های آموزشی حركت متناوب دست كرال پشت در خشكی . كارآموز شنا گر در قسمت كم عمق استخر آهسته به عقب گام بر می‌دارد وضمناً در همین حال اقدام به انجام دست كرال پشت می‌نماید. خروج دست از آب درقسمت جلوی بدن و عمل ورود دست در آب درقسمت پشت بدن صورت گیرد. با خم كردن زانو در حالی كه در آب فرو رفته‌ایم به طرف عقب گام بر می‌داریم و همزمان با این عمل دست كرال پشت را بطور متناوب انجام می‌دهیم. تذكر: شانه‌ها تكیه گاه مهمی هستند و از آنجایی كه ظریف وحساس هستند قبل از تمرین حركت دست كرال پشت سعی كنید كه كمربند شانه‌ای را خوب گرم وآماده كنید. با فشار پا به دیوار استخر پس ازسرخوردن اقدام به انجام كرال پشت می‌كنیم . دست در خارج از آب باید راست و كشیده باشد و در زیر آب آرنج برای گرفتن بازدهی بیشتر خم می‌شود. درضمن چرخش ملایم حول محور طولی بدن پس از هر حركت دست لازم است . اشتباه‌های رایج و روش صحیح آن
اشتباه: قرار گرفتن شانه‌ها در زیر سطح آب .

صحیح : فقط شانهٔ همان دستی كه در مرحلهٔ حركت در داخل آب است در اثر چرخش حول محور طولی بدن باید قدری به داخل آب فرو رود.

اشتباه : بالا گرفتن سراز آب وفروبردن باسن درداخل آب.

صحیح : قسمت حلفی (پشت) گردن باید روی آب قرار گیرد و باسن در سطح آب باشد.

اشتباه : دست مستقیم در داخل آب حركت كند و آرنج خم نشود.

صحیح : خم نمودن آرنج در مرحلهٔ كشش و فشار در زیر آب و چرخش ملایم حول محور طولی بدن.

بعضی از شناگران دستشان را از ناحیهٔ مچ خم می‌نمایند و دست را از آب بیرون می‌كشند و بعضی دیگر با چرخش بازوكف دست را متمایل به ران نموده وتقریبا مماس با ران دست را از آب بیرون می‌آورند. به نظر بعضی‌ها برای این كه شناگر بتواند دستش را به طرز صحیح از آب بیرون بیاورد اولین قسمت از دست كه از آب خارج می‌شود شصت دست است ولی بعضی دیگر از شناگران اصولا با مچ خمیده دست را از آب خارج می‌نمایند. به هر حال دست در طول مدتی كه در هوا و خارج از آب قرار دارد به صورت كشیده بوده و سرعتش در حین طی كردن این مسیر باید متناسب با سرعت كشش دست دیگر در زیر آب باشد. بدین ترتیب كه همیشه در كرال پشت دو دست باهم حالتی قرینه دارد. پس به علت قرینه بودن، دست خارج از آب نباید مسیرش راخیلی سریع تر از دستی كه داخل آب است وعمل كشش را انجام می‌دهد تمام نماید. و اگر چنین شود میزان مقاومت نیز افزایش پیدا خواهد كرد.

محل ورود دست با آب در راستای خط شانه‌است، البته نباید دست بیش از حد از خط شانه خارج گردد. درشنای كرال پشت به ازای هر ۶ ضربه پا هر دو دست هر كدام یك بار دورمی زنند.
اجرای همزمان حركات دست وپا
توجه داشته باشید كه با دو حركت دست چپ و راست یعنی هر دودست هركدام یكبار یك دور می‌زنند، پاها حداكثر شش بار حركت می‌نمایند. حركت ویا كشش وفشار دست‌ها عامل بسیار مهم و موثری درپیش روی شناگر می‌باشند و درمقابل حركت پاها، اصولا در حفظ تعادل وثبات شناگر نقش مهمی را ایفا می‌نمایند. هنگامی كه درپایان مرحلهٔ فشار دست در زیر آب به طرف پایین است و آمادهٔ خارج شدن از آب می‌باشد، حركت پای همان سمت، به طرف بالا و سطح آب است. این عمل باعث می‌شود كه از بالا و پایین رفتن كمر جلوگیری شود. چرخش ملایم بدن حول محور طولی آن، باعث می‌شود كه حركت دست در خارج از آب و خم شدن آرنج درزیر آب آسانتر صورت گیرد.
موقعیت بدن درشنای كرال پشت
بدن شناگر در كرال پشت باید به مانند دیگر شناها درحالت افقی و موازی با سطح آب باشد . وبدین منظور بایستی از فروافتادن پاها جلوگیری نمود وهمچنین باید در نظر داشت كه در موقع ضربه‌های پا، پنجه بیرون نزند. و یا زانوها از آب خارج نگردند، سرحالتی به مانند خوابیدن معمولی دارد منتهی خوابیدن بدون استفاده از بالش، كسانی كه دارای قدرت شناوری خوب بوده ویا ضربه‌های پای قوی دارند می‌توانند سر را كمی به سمت سینه خم نموده و چانه را به سینه نزدیك نمایند. درهمه حال باید متوجه بود كه لگن پایین نیفتد و حالتی خمیده به بدن شناگر ندهد.

مطالعات مشاهده ایی از روی فیلم‌های تهیه شده از شنای كرال پشت این نكته را كاملا روشن ساخته‌است كه بدن شناگر یك گردش حول محور طولی دارد كه حدود ۹۰ درجه‌است كه ۴۵ درجهٔ آن به سمت چپ و۴۵ درجهٔ آن به سمت راست می‌باشد. شناگر نباید از این گردش جلوگیری نموده ویا اینكه خودش سعی نماید بدنش را بچرخاند، بردن دست به بالای سر و فرو بردن دست در آب كشش زیر آب خودش این چرخش را به وجود خواهد آورد.
نفس گیری
شناگران بازدم را از راه بینی و دهان انجام می‌دهند. بازدم از بینی تا حدی باعث می‌شود تا آبی به داخل سوراخهای بینی وارد نشود .آموزش شنا هنگام تنفس از راه دهان، فك خود را شل و آزاد نگه دارید . تنفس در كرال پشت راحت تر از دیگر شنا هاست، به این علت كه سر درتمام مدت درخارج از آب قرار دارد. ولی آنچه كه بایستی بدان توجه داشت این است كه شناگر نبایستی خیلی تند تند تفس گیری نماید و درعین حال نبایستی عمل هواگیری كشیده و طولانی باشد. و برای اینكه شاگرد بتواند بهترین حالت را بدست آورد بایستی به او گفت : با خارج شدن یك دست از آب عمل دم را انجام بده و با خارج شدن دست دیگرعمل بازدم را .

این شیوه وروش برای كسانی كه می‌خواهند هواگیری را بطور منظم دركرال پشت یاد بگیرند. فرمول بسیارمناسبی است.
برچسب‌ها: ">،
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 22 خرداد 1398 05:51 ب.ظ

Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I'm getting tired of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.
چهارشنبه 17 آبان 1396 10:38 ب.ظ
وب سایت بزرگ شما در اینجا.. سخت است برای پیدا کردن نوشتن عالی مانند شما در حال حاضر.
من واقعا از افرادی مثل شما قدردانی میکنم مراقب باش!!
سه شنبه 28 شهریور 1396 12:00 ق.ظ
Peculiar article, totally what I wanted
to find.
شنبه 18 شهریور 1396 03:37 ب.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my
newest twitter updates. I've been looking for
a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.
دوشنبه 16 مرداد 1396 08:23 ب.ظ
With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I've
either written myself or outsourced but it appears a lot of
it is popping it up all over the web without my authorization.
Do you know any solutions to help reduce content from being ripped off?
I'd really appreciate it.
شنبه 7 مرداد 1396 07:13 ب.ظ
If you desire to get a good deal from this post then you have to apply these methods to your won website.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:28 ق.ظ
Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other
websites? I have a blog based on the same topics
you discuss and would love to have you share some stories/information.
I know my visitors would enjoy your work. If you're even remotely interested, feel free to shoot me an email.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آموزش شنا
شنا کردن را در وبگاه ما یادبگیرید
درباره وبلاگ

آموزش انواع شنای کرال سینه ، کرال پشت ، قورباقه ، پروانه و شنای آزاد

مدیر وبلاگ : یاس جوان
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :