تبلیغات
آموزش شنا - تجهیزات مورد نیاز غواصی
 
شنبه 28 فروردین 1395 :: نویسنده : یاس جوان
تجهیزات غواصی ماسك برای داشتن وضوح و قابلیت دید بیشتر در زیر آب باید از ماسك استفاده كرد. با پوشیدن ماسك، یك فضای هوایی ما بین چشمان غواص و آب ایجاد می‌شود. بنابراین می‌توان بر اشیا به طور كاملاً مناسبی فكوس (تمركز) كرد و آنهارا به وضوح دید یك ماسك عبارت است از عدسیها كه از یك شیشهٔ ایمنی، سبك و فشرده ساخته شده‌است. دامنه كه از سیلیكون (شفاف یا سیاه) یا پلاستیك است این وسیله باید به طور كاملاً مناسبی از صورت محافظت كند به این منظور كه از ورود آب به درون ماسك جلوگیری ... ادامه مطلب ...

تجهیزات مورد نیاز غواصی
تجهیزات غواصی

ماسك
برای داشتن وضوح و قابلیت دید بیشتر در زیر آب باید از ماسك استفاده كرد. با پوشیدن ماسك، یك فضای هوایی ما بین چشمان غواص و آب ایجاد می‌شود. بنابراین می‌توان بر اشیا به طور كاملاً مناسبی فكوس (تمركز) كرد و آنهارا به وضوح دید یك ماسك عبارت است از عدسیها كه از یك شیشهٔ ایمنی، سبك و فشرده ساخته شده‌است.

دامنه كه از سیلیكون (شفاف یا سیاه) یا پلاستیك است این وسیله باید به طور كاملاً مناسبی از صورت محافظت كند به این منظور كه از ورود آب به درون ماسك جلوگیری می‌كند. این وسیله معمولاً باید فضای راحتی برای بینی داشته باشد و برجستگیهای انعطاف پذیری برای جبران شكل و حالت بینی داشته باشد. صفحه صورت كه از مادهٔ جامدی كه هم عدسی را نگه می‌دارد و هم بخشی از نوار دور سر را، ساخته شده كه می‌تواند تنظیم شود.
نوار لاستیكی دور سر از جنس بدنه‌است كه با قابلیت تنظیم شدن به شما اجازه می‌دهد فشار را تنظیم كنید و بنابراین محل ماسك روی صورت را تصحیح كنید .

تجهیزات مورد نیاز غواصی
برای انتخاب ماسك، ماسكی كه مناسب صورت ما باشد باید آن را در مكان صحیح روی صورتتان بدون استفاده از نوار دور سر بگذاریم، در حین تنفس سبك با بینی، مكش ایجاد شده سبب می‌شود كه ماسك به خوبی به صورت بچسبد. ماسكهای مختلف مطابق فعالیتهای مختلف به كار برده می‌شوند. أنهایی كه حجم كوچك‌تری دارند معمولاً برای اسنوركلینگ استفاده می‌شوند زیرا كه آنها مقدار كمی از هوا را در مانور موازنه نیاز دارند. در اسكوبا برای موازنه حجم ارتباطی ندارد بنابراین می‌توان از یك ماسك با یك زاویه دید وسیع و بزرگ استفاده كرد .اینكه از سیلیكون استفاده شود یا از لاستیك به اندازه‌ای كه خود فعالیت اجرای كاراهمیت دارد، مهم نیست اما لاستیك چون در معرض نور خورشید و شوری آب قرار می‌گیرد دوام طولانی ندارد .موادی كه توسط كارخانه‌ها برای مهرزدن بر روی اجزای ماسكها استفاده می‌شود به صورت لایهٔ نازكی از چربی برروی عینك باقی می‌ماند ،ـ كه به راحتی تاری چشم را بالا می‌برد. توصیه می‌شود شیشه‌های ماسك نو را با خمیر دندان پاك كنید. بعد از استفاده از ماسك باید أن رابا آب شیرین شستشو داد.
snorkler اسنوكر
این وسیله به شما اجازه می‌دهد كه در سطح آب و در حالی كه سرتان زیر آب است به سمت كف دریا نگاه میكنید تنفس كنید. اسنوركل از دو قسمت تشكیل شده‌است. بخش دهانی و لوله. بخش دهانی از یك ماده نرم ساخته شده‌است و شكل آن كاملاً قالب اندازهٔ دهان می‌باشد بنابراین می‌تواند به راحتی طوری قرار بگیرد كه از ورود هر گونه آب به داخل جلوگیری كند. لوله از مادهٔ سخت یا نیمه سخت ساخته شده و بدون شكستگی خم می‌شود. داخل لوله باید یك خمیدگی كوچك داشته باشد كه از جمع شدن آب در آن جلوگیری كند و جریان هوارا به طور پیوسته حفظ كند.
به منظور پیدا كردن غواص توصیه می‌شود قسمت انتهایی لوله را كه از آب بیرون آمده‌است را رنگ بزنید. اسنوركل دارای كلیپ كوچكی است، كه به وسیله آن می‌توان بند ماسك را نگه داشت و باید مراقب بود كه در جای درست بسته شودسمت چپ ماسك بعضی از مدلها یك سوپاپ برای خالی كردن آب در انتهای لوله دارند.
كمربند وزنه
به منظور دست یابی به شناوری خنثی از وزنه‌های سربی كه بسیار لازم و ضروری هستند استفاده میكنیم این مقصود با پوشیدن وزنه‌هایی كه در كمربند وزنه كار گذاشته شده‌اند به دست می‌آید. كمربند همچنین باید یك سگك كه آن را سریع آزاد می‌كند داشته باشد. وزنه‌های مخصوص برای حمل به ضخامت لباس (وت سوت) تجهیزات نوع آب (آب شیرین، آب دریا) و نوع غواصی بستگی دارد.

 


تجهیزات مورد نیاز غواصی

فین ها
یكی از بخش‌های مفید و كاربردی تجهیزات فینها هستند ؛ كه به غواص كمك می‌كنند در زیر آب راحت تر و سریعتر حركت كند. فینهائی كه در دسترسند از نظر درازا، سایزو مدل متنوع هستند از انواع فینها می‌توان فینهای كفشی و یا فینهای بندی را نام برد. فینهای انتخاب شده كارشان را مطابق با طبیعت انجام می‌دهند فینهای كفشی برای سواحل شنی كه خطر جراحت پاها بر اثر صخره هاكمتر است بیشتر استفاده می‌شود. همچنین فینهای بندی كه شما می‌توانید به همراهشان چكمه بپوشید بیشتر برای آبهای سرد و نیز جلوگیری از صدمه دیدن پاها بر اثر صخره‌ها كار آئی بسیاری دارند. برای اسنوكرلینگ فینهایی كه تیغه دراز تر و باریكتری دارند قابل استفاده هستند. با در نظر گرفتن این موضوع كه برای غواصی اسكوبا با فینهایی با درازای متوسط و پهن تر بسیار مناسبترند. كاوشهای فنی در سالهای اخیر تیغه‌هایی را بوجود آورده‌است كه می‌تواند حركت در میان آب را آسانتر سازد همچنین خیلی مهم است كه به خاطر داشته باشید كه یك فین نباید خیلی تنگ باشد تا از مشكلات گردش خون كه می‌تواند سبب گرفتگی عضلات شود جلوگیری می‌كند.
وت سوت و درای سوت لباس غواصی
سوتها لباسهای محافظی هستند كه در به حداقل رساندن اثر حرارتی كه بدن در معرض آن قرار گرفته‌است كمك می‌كنند علت آن قابلیت هدایت بیشتر آب در حرارت بالا است (حدود ۲۰ بار بیشتر از هوا) به منظور فراهم كردن پوشش حرارتی لازم سوت باید از عبور آب به درون خود تا سر حد امكان جلوگیری كنند. وت سوتها عموماً از نیوپرن با ضخامتهای گوناگون ساخته می‌شوند. همچنین سوتها از جراحات سطحی بدن جلوگیری می‌نمایند.
تانك هوا
هوای تنفسی مهم‌ترین بخش برای فعالیتهای زیرآبی است، این هوا در غواصی تفریحی توسط سیلندر یا تانك هواتامین می‌گردد.
تانكها از آلمینیوم یا فولاد ساخته می‌شوند و هوای درون آن به وسیله یك شیر به خارج راه میابد. معمولاً سیلندرها در فشار ۲۲۰ اتمسفر پر می‌شود. در شانهٔ سیلندر همه مشخصات سیلندر حك شده‌است از جمله تاریخ ساخت، تاریخ بازدید، نوع، اسم سازنده،حداكثرفشار و شماره سریال سیلندرها در مراكز مجاز آزمایش می‌شوند با یك تاریخ انقضابر طبق قوانین كشورهای مختلفی كه سیلندرها در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند.
آزمایش عبارت است از كنترل كردن درون و بیرون سیلندر برای زنگ زدگی و آزمایش مقاومت فشار كه به كار بردن فشار بالاتر از ٪۵۰ استفادهٔ معمول می‌باشد. درانگلستان ۵ سال بعد از تاریخ تولید و پس از آن هر دو سال انجام می‌شود تاریخ أزمایش معمولاً زیر تاریخ تولیدحك می‌شود، سیلندر، اگر از فولاد ساخته شده باشد با تقویت كنندهٔ پلاستیكی كه آن را عمود نگه می‌دارد مجهز شده‌است اگر آلومینیومی باشد كف آن قبلا مسطح شده‌است. قبل از استفاده از سیلندر از سالم بوده واشر اورینگ آن مطمئن شوید.
تانكها در ظرفیتهای مختلف ۸- ۱۰ – ۱۲ – ۱۵ و دوقلو عرضه می‌شوند.
جهت ایمنی بیشتر سیلندرها را هرگز ایستاده رها نكنید.

 
رگلاتور تنظیم كننده فشار هوای تنفسی
رگلاتور وسیله ایست كه غواص را قادر می‌سازدتا در زیر آب تنفس كند این بخش از تجهیزات اجازه می‌دهد كه هوا با فشار مناسب به غواص رسانده شود رگلاتورها دارای دكمه‌ای فشاری در جلو می‌باشند كه جهت بیرون راندن آب از درون آن استفاده می‌شود.
گژ فشار سنج هوا
HPفشار سنج به وسیله یك شلنگ با فشار زیاد به مرحلهٔ اول رگلاتور متصل می‌شود و میزان فشار در سیلندر را نشان می‌دهد، به طوری كه در طول مدت غواصی می‌توانید پیوسته میزان هوا را بخوانید همچنین این قسمت به همراه عمق سنج و یا قطب نما نیز عرضه می‌گردد.
گژ عمق سنج
عمق سنج وسیله‌ای است كه در طول مدت غواصی عمق را اندازه می‌گیرد . را این وسیله باید همیشه یك عقربه داشته باشد كه حداكثر عمق رسیده شده در طول مدت غواصی را نشان می‌دهد. عمق سنجهای دیجیتالی كه در دسترسند علاوه بر عملكرد معمولی (عادی) نشان دادن عمق و حداكثر عمق همچنین می‌تواند دما و سرعت صعود بالاتر از ۱۸ متر بردقیقه را نشان دهد .همچنین می‌تواند فاصله تا سطح را برأورد كند و اطلاعات غواصی قبلی را در حافظه اش نگه دارد.
وسیله كنترل شناوری
BCD
این وسیله همانند لاك لاك پشت و یا بدنه زیردریائی عمل كرده و به وسیله حجم هوای درون آن به هنگام غواصی شما را شناور می‌سازد. همچنین این وسیله تجهیزات شما نظیر تانك را به روی خود حمل می‌نماید. شما به‌وسیله باد كردن این وسیله می‌توانید به اندازه مورد نیاز از عمق خود بكاهید و یا با خالی كردن هوای درون آن عمق بگیرید.آموزش شنا بی.سی.دی دارای سوپاپهائیست كه توسط آنها شما می‌توانید هوای اضافی را تخلیه نمائید. همچنین بی.سی.دی به وسیله شلنگ رابط هوای كم فشار به رگلاتور مرتبط می‌گردد كه توسط آن و یا بصورت دهانی باد می‌شود توجه داشته باشید كه كلیه تجهیزات خود را پس از هر بار استفاده، با آب شیرین بشوئید.
ساعت
ساعت باید ضد فشار و ضد آب باشد، می‌تواند دیجیتالی یا آنالوگ باشد. یك پیچ بیرونی كه خلاف جهت عقربه‌های ساعت می‌گردد و به طور خود كار قفل می‌شود وجود دارد كه برای ثبت كردن زمان سپری شده ضروری است.
چاقو
این وسیله یكی از كارآمدترین اسباب در هنگام غواصی است چون این وسیله موارد استفاده متعددی دارد ودر مواقع بحرانی نیز كاربرد مفیدی خواهد داشت، برای مثال اگر در یك تور گرفتارشوید . این وسیله همچنین می‌تواند برای علامت دادن با ضربه زدن تیغه روی تانك بكار برده شود. چاقوها معمولاً روی بخش داخلی ساق پا یا روی بخش فوقانی بازو گذاشته شوند. چاقوها باید تنها در مواردی كه واقعا احتیاج است مورد استفاده قرار گیرند و بعد از استفاده باید با آب شیرین شسته شده، خشك شود و با روغن زنگ زدائی گردد.
راهنمای شناور نشانه دار
یكی از مهم‌ترین لوازم ایمنی راهنمای شناور است كه موقعیت غواص را در زیر آب نشان می‌دهد و از عبور احتمالی قایقها از بالای سر غواص كه با خطرات تصادم همراه است جلوگیری می‌نماید در قانون بعضی از كشورها، پرچم نیز لازم و ضروری است. این پرچم یك تعریف بین المللی دارد:
چراغ قوه غواصی
چراغ قوه می‌تواند تغییر رنگهایی كه به وسیله عمق آب نتیجه می‌شود را جبران كند (عوض كند). چند نوع مختلف چراغ قوه وجود دارد از كوچك‌ترین كه حداقل فضا را اشغال می‌كند و داخل جیب BCD قرارمی گیرد. تا آنهایی كه بزرگ‌تر و خیلی قوی تر هستند. در غواصی اسكوبا چراغ قوه‌های بزرگ‌تر و خیلی قوی تری كه زمان طولانی تری دوام می‌آورند مورد استفاده قرار می‌گیرند. بعضی از مدلها می‌توانند با باطریهای قابل شارژی كه خیلی مفیدند مجهز شوند.
قطب نما
این وسیله بسیار ضروری و مفید به شما این امكان را می‌دهد كه به هنگام غواصی جهت نمائی كنید. شما با جهت یابی دقیق می‌توانید از هدر رفتن و مصرف بیش از حد هوا جلوگیری كنید و همچنین می‌توانید به هنگام بازگشت بهترین و كوتاه‌ترین مسیر را انتخاب نمائید.
منبع : http://www.ksd.blogfa.com
 
برچسب‌ها: ">،
نوع مطلب :
برچسب ها : آموزش غواصی، تجهیزا ت غواصی،
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 22 خرداد 1398 05:50 ب.ظ

Hello my loved one! I want to say that this post is awesome, great written and come with almost all vital infos. I'd like to peer extra posts like this .
دوشنبه 19 تیر 1396 02:15 ق.ظ
Loving the info on this internet site, you have done outstanding job on the posts.
سه شنبه 6 تیر 1396 08:17 ب.ظ
Right here is the perfect site for anybody who really wants to understand this topic.

You understand a whole lot its almost hard to argue with you
(not that I actually will need to?HaHa).
You certainly put a fresh spin on a topic that's been discussed for
a long time. Excellent stuff, just great!
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 05:48 ب.ظ
hi!,I like your writing very so much! share we keep up a
correspondence extra approximately your article on AOL?
I need a specialist on this house to unravel my problem.
Maybe that is you! Taking a look ahead to look you.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 05:13 ب.ظ
This blog was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me.
Thanks a lot!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آموزش شنا
شنا کردن را در وبگاه ما یادبگیرید
درباره وبلاگ

آموزش انواع شنای کرال سینه ، کرال پشت ، قورباقه ، پروانه و شنای آزاد

مدیر وبلاگ : یاس جوان
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :