تبلیغات
آموزش شنا - آموزش شیرجه
 
شنبه 29 اسفند 1394 :: نویسنده : یاس جوان
مورخان براین باورند كه تاریخ مسابقات شیرجه به كشور یونان باستان باز می‌گردد، ولی تنها اطلاعی كه در این باره وجود دارد مربوط به نقوش مقبره‌ای در شهر ناپال دركشور ایتالیا می‌باشد كه قدمت آن به ۲۵۰۰ سال می‌رسد. در روی سقف این مقبره تصویر مردی مشاهده می‌شود كه در حال شیرجه زدن از روی سكوی مرتفعی می‌باشد كه احتمالاً باید صخره یا پرتگاهی باشد. پیشگامان ورزش شیرجه افرادی بودند كه با پرش از روی صخره‌ها و پرتگاهها به درون آبهای دریای آكاپولكو به شهرت رسیدند. سپس در قرن ۱۷ هنگامی كه ژیمناست‌های آلمانی و سوئدی ... ادامه مطلب ...

آموزش شیرجه

مورخان براین باورند كه تاریخ مسابقات شیرجه به كشور یونان باستان باز می‌گردد، ولی تنها اطلاعی كه در این باره وجود دارد مربوط به نقوش مقبره‌ای در شهر ناپال دركشور ایتالیا می‌باشد كه قدمت آن به ۲۵۰۰ سال می‌رسد. در روی سقف این مقبره تصویر مردی مشاهده می‌شود كه در حال شیرجه زدن از روی سكوی مرتفعی می‌باشد كه احتمالاً باید صخره یا پرتگاهی باشد. پیشگامان ورزش شیرجه افرادی بودند كه با پرش از روی صخره‌ها و پرتگاهها به درون آبهای دریای آكاپولكو به شهرت رسیدند.

سپس در قرن ۱۷ هنگامی كه ژیمناست‌های آلمانی و سوئدی برای ایمنی بیشتر حركات نمایشی خود را در سواحل دریا انجام می‌دادند و عده كثیری را برای تماشا به ساحل می‌كشاندند، آهسته آهسته این رشته ورزشی تكمیل شد. نهایتاً تمرینات ژیمناستیك آنان به یك رشته ورزشی تبدیل شد كه به آن شیرجه آزاد گفته می‌شود. واژه‌ای كه حتی پس از ورود این رشته به مسابقات المپیك سنت لویس آمریكا در سال ۱۹۰۴ به صورت شیرجه و شنا در زیر آب همچنان به آن اطلاق گردید.
در انگلستان در قرن ۱۷ ابتدا مسابقات شیرجه ساده برای در بركه‌ها و رودخانه‌ها و بندرها و از روی رودخانه‌ها و پل‌ها و صخره‌ها انجام می‌شد. در سال ۱۸۸۹ مسابقات شیرجه ساده برای اولین بار در اسكاتلند برگزار شد كه ارتفاع سكوی شیرجه ۲ متر بود. درسال ۱۸۹۵ جامعه غریق انگلستان اولین مسابقات شیرجه ساده را در لندن ترتیب داد كه ارتفاع سكوی پرش در این مسابقات ۵ مترو ۱۰ متر بود و در سال ۱۹۰۸ شیرجه به عنوان یك ورزش حرفه‌ای وارد المپیك شد و دارای زیبایی و فرم و حركات و امتیازبندی شد.
بعد المپیك ۱۹۲۴ پاریس مسابقات شیرجه به صورت مدرن برگزار گردید. در سال ۱۹۲۹ سیستم تقسیم بندی شیرجه‌ها با توجه به حالت شروع از روی سكو یا تخته حالت رو به آب یا پشت آب یا مسیر چرخش در هوا به طرف جلو یا عقب معكوس یا تو چرخش‌های حول محور عرضی یا طولی به شش گروه یا خانواده تقسیم شدند.
تا در المپیك ۱۹۵۶ ملبورن كه نحوه شماره گذاری به صورت فعلی برای شیرجه‌ها ایجاد شد و تا قبل از آن شیرجه‌ها به ترتیب شماره از یك تا ۵۶ شماره گذاری شده بود. كشور بریتانیا كه جزء كشورهایی است كه مدت ۷۸ سال پیشگام شیرجه انفرادی بوده‌است می‌تواند همچنان به عنوان معرفی كننده رشته شیرجه جدید از سایر كشورها پیشی گیرد.
تا ساال ۱۹۹۶ آتلانتا شیرجه از تخته فنری ۳ متر و سكوی ۱۰ متر همچنان اجرا می‌شد با این تفاوت كه در مدل جدید یك تیم ۲ نفره همزمان و در یك ارتفاع یا تخته ۳ متر یا سكوی ۱۰ متر به صورت همزمان شیرجه می‌روند و هماهنگی و نظم حركات آنها توسط داوران سنجیده می‌شود این رشته از شیرجه بنام شیرجه‌های هماهنگ نامیده می‌شود.
تاریخچه شیرجه در ایران
دایو ۱۰ متر استخر قهرمانی ورزشگاه امجدیه در سال ۱۳۱۹ یعنی در زمان جنگ جهانی دوم در تهران ساخته شد و تا ۶۴ سال برای آموزش و تمرین شیرجه‌روها استفاده می‌شد. تا سال ۱۳۵۳ كه استادیوم آزادی افتتاح شد غیر از استخر قهرمانی استخر دیگری وجود نداشت كه دایو ده متر داشته باشد.
درسال ۱۹۵۱ در اولین دوره بازیهای آسیایی دهلی، دو شیرجه رو ایرانی به نام تقی عسگری و منوچهر خموش در این سابقات شركت كردند كه عسگری دو مدال نقره در رشته تخته و سكو و برنز در رشته تخته و خموش توانست دررشته سكو مقام چهارم را بدست بیاورد.
هفت سال بعد در بازیهای آسیایی ۱۹۵۸ توكیو نیز دو شیرجه رونده از ایران با نامهای منوچهر فصیحی و حسن اعظمی صاحب مدال برنز این مسابقات شدند كه فصیحی در رشته تخته و اعظمی در رشته سكو به این مدالها دست یافتند. در سال ۱۹۷۳ در مسابقات ارتشهای جهان كه در تهران برگزار شد یدالله باشی مقام اول این مسابقات را بدست آورد.
سالها بعد شاگردان این بزرگان شیرجه مثل آقایان: عباس خلیلی، محمد آذر پی، هادی نیكو نژاد، حسین صدری، سعید خانلری، امید حیدر پور، علی حسینی، حسن لطفی، بهمن فضل الهی و نسل بعد شیرجه ایران: مرحوم عادل میرابیان و غلامرضا خبیری نژاد شركت كنندگان در مسابقات آسیایی هیروشیما و خبیری نژاد برنده مدال طلای آسیایی كه در حال حاضر سر مربی تیم ملی شیرجه میباشد.
همچنین جوانانی چون: سعید طاقبستانی، سید محمد رضا هدایتی، قائم و فیاض میرابیان قهرمان رقابتهای آسیا پاسفیك چین و همچنین قهرمانی آسیا در بوسان كره جنوبی و مسابقات چند جانبه مصر هم افرادی بودند كه افتخارات بزرگ شیرجه را تكمیل كردند و همگی افرادی بودند كه بخشی از تمرینات حرفه ای خود را از روی این دایو شروع كردند.
در سال ۱۳۸۲ نوجوانانی برای اولین بار در تاریخ شیرجه كشور از این دایو حركات سنگین ۳/۵ پشتك، ۳/۵ مهتاب و بالانس سه چرخ را اجرا نمودند كه باعث افتخار جامعه شیرجه كشور شدند. این نوجوانان عبارتند از: مجید نظافتی، سید عماد میر سلطانی، مرتضی نواب كارگر، حامد مداح، مهدی آقا رضایی و همینطور شیرجه روندگان جوانتری چون امید آزمون، ایمان حامی، سعید محمد خانی، مهدی سلطان زاده، سعید كریمی و حمید كریمی. اینها نوجوانانی بودند كه همچون پیشكسوتان خود با غیرت و تعصب خود و مربیگری مهرداد هجیر مربی تیم ملی شیرجه ایران مدارج ترقی را به سرعت طی كردند و وارد اردوی تیم ملی شدند.
به علت تعمیرات اساسی استخر و مشكلات مربوط به آن این دایو در تاریخ ۶/اردیبهشت/۱۳۸۳ در ساعت ۹:۱۰ شب بعد از دو هفته تلاش و تخریب بلدوزر سقوط كرد و خاطرات ۶۴ سال افتخار آفرینی را با خود فرود آورد.
قوانین
بطور كلی در تمام مسابقات رسمی شیرجه قوانینی از طرف فینا به اجرا در می آید كه بخشی از آنها را در اختیار شما قرار می دهیم. تخته‌ها و سكوهای پرش و نیز تمامی تجهیزات شیرجه بایستی بر اساس قوانین فینا بوده و نود روز قبل از مسابقات توسط یكی از نمایندگان فینا و یكی از اعضای كمیته فنی شیرجه(Technical Diving Committee) تایید گردد.
تجهیزات شیرجه در روز مسابقه و زمانیكه هیچ مسابقه‌ای در همان استخر برگزار نمی‌شود باید در دسترس كلیه ورزشكاران قرار داشته باشد تا آنها بتوانند تمرین كنند و آمادگی لازم را با آن وسایل بدست آورند، البته باید در زمانی باشد كه در آن استخر مسابقه نهایی شنا یا واترپلو یا توزیع مدال نباشد.
در مسابقات مقدماتی تعیین نوبت شیرجه روندگان بوسیله قرعه كشی انجام می‌شود. در مسابقات نیمه نهایی(semi-finals)شیرجه روندگان به همان ترتیب مقدماتی شیرجه خواهند رفت. درمسابقات نهایی به شرطی كه سیستم تورنمنت(T.S) نباشد شیرجه روندگان برعكس مقامهایی كه در نیمه نهایی بدست آورده‌اند شیرجه خواهندرفت ولی اگر سیستم تورنمنت باشد شیرجه روندگان باید در تمامی جلسات باقی‌مانده رقابت براساس معكوس ترتیب امتیازات كلی كسب شده در پایان مسابقات مقدماتی به رقابت بپردازند، در حالیكه امتیازات دو شیرجه رو مساوی باشد نوبت آنها به وسیله قرعه كشی تعیین خواهد شد.
شیرجه روندگان جوانتر از گروه سنی (۱۴و ۱۵ سال) اجازه ندارند در مسابقات المپیك، قهرمانی جهان و كاپ جهانی شركت كنند. (این گروه سنی شیرجه روندگان، جوانانی را شامل می‌شود كه در روز ۳۱ دسامبر سال برگزاری مسابقات سن آنها كمتر از ۱۴ سال باشد.)
نحوه برگزاری مسابقات
برای انجام یك مسابقه مربیان و شیرجه روندگان باید با تعداد شیرجه و با توجه به اینكه شیرجه از تخته یك متر، تخته سه متر و یا از سكو و از چه ارتفاعی انجام می‌شود آگاه باشند.
درسال ۱۹۲۸ درمسابقات شیرجه المپیك آمستردام هلند قوانینی وضع شد كه شیرجه‌ها به حالت اجباری و اختیاری درآمد و شیرجه‌های اجباری بعد از هر المپیك انتخاب می‌شد. در این مسابقات شیرجه‌ها براساس مسیر چرخش در هوا به طرف جلو یا عقب، معكوس یا از تو و چرخشـهای دورانی یا حول محور طولی ونوع شروع آنها رو به آب و پشت به آب و بالا نس، به شش خانواده تقسیم شدند.
در سال ۱۹۵۶ در مسابقات المپیك ملبورن استرالیا نحوه شماره گذاری برای شیرجه‌ها به صورتی كه اكنون در اختیار ماست شكل گرفت و تا قبل از آن شیرجه‌ها از شماره یك تا پنجاه و شش شماره گذاری شده بود و تمام شیرجه‌هایی كه برای مثال از تخته سه متر اجرا می‌شد همگی اختیاری بود و شیرجه‌های پایه و اصلی به ندرت در مسابقات دیده می‌شد و شیرجه روندگان بیشتر تمایل به اجرای حركات سنگین داشتند و كمتر به اجرای یك شیرجه ساده با مهارت و زیبایی بیشتر اهمیت می‌دادند. تا مقررات شیرجه تكامل یافت و شش خانواده با محدودیت ضریب در مسابقات گنجانده شدند.
خطرات شیرجه
ورزشكاران رشته شیرجه چه از ارتفاع بلند شیرجه روند و چه از ارتفاع كوتاه جزء شجاعترین و هنرمندترین ورزشكاران به حساب می‌آیند و هماهنگی عصب و عضله زیادی را نیاز دارند چرا كه جهش آنان از سكوی ۱۰ متری انرژی كافی برای رسیدن به سرعت ۵۵ مایل در ساعت را در لحظه برخورد با سطح آب را فراهم می‌كند.
سرعتی كه اگر در هنگام برخورد با آب فرد دچار اشتباه شود و یا كاملاً عمود نباشد بسیار خطرناك خواهد بود بطور مثال در مسابقات ۱۹۸۸ المپیك سئول مشاهده گردید هنگامی گرگ لگانیس قهرمان آمریكایی و ستاره مسابقات در حین اجرای حركات ۵/۲ فرنگی زاویه از تخته سه متر به تخته برخورد نمود وآب استخر را غرق خون كرد. خوشبختانه جراهت وی با چند بخیه بهبود یافت ووی به مسابقات ادامه داد و قهرمان این مسابقات شد. مثال دیگر آنكه دیمیتری سائوتین قهرمان روسی در المپیك گذشته ومسابقات جهانی در همین المپیك ۲۰۰۴ آتن در مسابقات شیرجه هماهنگ از تخته سه متر با تخته برخورد كرد وباعث شد تیم روسیه از مقام اول به مقام یكی مانده به آخر تغییر مكان دهد كه باعث حیرت همگان در این رشته شد. به هر حال در المپیك ۲۰۰۴آتن نیز مسابقات به همین شكل برگزارگرید و با توجه به اینكه ۳۰ مدال در این رشته‌ها توزیع می‌شد اكثر كشورهای صاحب نام شیرجه مثل: چین، آمریكا وروسیه كوشیدند تا با برنامه ریزی صحیح در این مسابقات مدال بیاورند.
خطراتی كه ممكن است در هنگام شیرجه رفتن پیش آید
۱. ورود بد به آب: معمولاً آسیب‌های كه در اثر برخورد ناشیانه با آب پیش می‌آید جدی و خطرناك نیست و ممكن است چند لحظه سوزش در بدن ایجاد شود ولی در مدت كوتاهی بر طرف می‌شود. اگر پاها هنگام ورود به آب بیش از حد برگردد ویا زود تر از زمان لازم شیرجه رو بدنش را بطف بالا قوس دهد یعنی قبل از اینكه بدنش كاملاً در آب فرو رودبطف سطح آب بیاید ممكن است ضربه شدیدی به مهره كمرش وارد شود.
۲. برخورد به تخته یا سكوی پرش: به طور كلی صدماتی كه در اثر برخورد با تخته یا سكوی پرش پیش می‌آید، به ناحیه سر محدود می‌شود واین مسئله اغلب شامل شیرجه‌های گروه مهتاب (تو) وفرنگی می‌با شد كه به علت خطای جدا شدن از سكو یا تخته پرش پیش می‌آید وگاهی بسیار جدی می‌باشد اما به ندرت اتفاق می‌افتد، در حال جراهت وارده بر سررا باید جدی گرفت و درصدد معالجه پزشكی برآمد.
۳. فشار وارده به گوش‌ها: افرادی كه به زكام یا ناراحتی‌های گوش یا سرما خوردگی مبتلا هستند نباید به عمق سه متری آب بروند چون ممكن است كه گوش داخلی دچار عفونت شده یا پرده صماخ گوش پاره شود. فشار آب همراه با عمق آب افزایش می‌یابد به طوری كه سرعت افزایش آن برای هر فوت (۳٪متر) حركت به طرف پایین می‌باشد.
۴. برخورد به كف استخر با عمق كم آب ویا اشیاء زیر آب: بزرگترین خطری كه افراد را در زمان شیرجه رفتن تهدید می‌كند این است كه از ناحیه سر با كف استخر یا اشیاء زیر آب در محل‌هایی كه شناخته شده نمی‌باشند، برخورد نماید. این مسئله در بسیاری موارد موجب فلج نسبی به علت آسیب دیدگی نخاع ودر موارد شدید منجر به مرگ خواهد شد. البته چنین اتفاقی به ندرت برای شیرجه روندگان در مسابقات پیش می‌آید زیرا عمق آب با قوانین ومقررات رسمی مطابقت دارد.
عواملی كه عمق این آب را تعیین می‌كند ومی‌توان آن را مورد بررسی قرار داد عبارتند از
۱.قد شیرجه رونده: برای جلو گیری از صدمات نباید هیچ گونه شیرجه‌ای بطور عمودی (حتی در مورد لبه استخر) اجرا گرددكه عمق آن كمتر از قد شیرجه رو در حالت كشیده یعنی بازوها در بالا ی سر قرار داشته باشد. زمانی كه بدن به طرف كف استخر حركت می‌كند ودر آب غوطه ور می‌شود، با نیروی پر تاب آب به طرف سطح مواجه می‌شود ونیروی حركتی زیادی برای رفتن بیشتر به عمق آب نیازمند خواهد بود.
۲. فاصله افت: اگر ارتفاع مشخص ومعینی را در نظر بگیریم، همه شیرجه روندگان بدون توجه به وزن بدنشان با یك سرعت وارد آب خواهند شد. شتاب زمان ورود به آب فقط به فاصله افت بستگی دارد. از انجا كه نیروی حركتی فر آیند حجم وشتاب بدن در زمان ورود به آب است شیرجه رفتن از ارتفاع زیاد نیز شتاب لحظه ورود به آب را افزایش داده وآب برای خنثی نمودن نیروی حركتی زیاد به عمق بیشتری نیازمند خواهد بود.
۳. زاویه ورود وعمق آب: زمانی كه از لبه استخر یا سكوهای پرش كم ارتفاع به درون آب شیرجه زده می‌شود می‌توان از هر زاویه‌ای از زاویه نزدیك به خط عمود گرفته تا زاویه نزدیك به خط افق وارد آب شد.وظیفه شیرجه رونده این است كه قبل از هر اقدامی در جهت شیرجه رفتن به درون آب عمق آب را برسی كند.آموزش شنا پرش به طور عمودی با پا به درون آب سریعترین روش رسیدن به كف استخر است واین كار بهترین امتحان برای سنجش عمق آب می‌باشد. اگر عمق آب كم بود و امكان ورود عمودی به آب وجود نداشته باشد باید زاویه ورود به اب را متناسب با عمق آن تغییر داد.
اگر شیرجه رونده‌ای با زاویه ۶۰ درجه نسبت به عمق آب شیرجه برود عمق آب باید ۵ فوت ۷ اینچ (۷۰/۱ متر) باشد واگر با زاویه ۳۰ درجه وارد آب شود به عمق ۴ فوت (۲۰/۱ متر) نیاز می‌باشد واگر با زاویه ۱۵ درجه شیرجه برود عمق ۲ فوت(۶۰/۱ متر) نیاز می‌باشد.
برچسب‌ها: ">،
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 15 خرداد 1397 01:11 ب.ظ
купить фитнес резинку запорожье
спортивна резинка
резинки фитнес купить
купить в днепре фитнес резинки
резинка для фитнеса украина
фитнес резинки godo
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 06:36 ب.ظ
At this time I am going away to do my breakfast, after having my breakfast coming again to read other news.
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 02:55 ب.ظ
посоветуйте хорошую резинку для фитнеса
заказать резинки для фитнеса
замовити фітнес резинки
финтес резника
купить резиновые петли для тренировок
پنجشنبه 16 آذر 1396 10:11 ب.ظ
Currently it appears like BlogEngine is the preferred blogging
platform out there right now. (from what I've read) Is that what you are using
on your blog?
پنجشنبه 23 شهریور 1396 10:22 ب.ظ
Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get actually
enjoyed account your blog posts. Anyway I'll be subscribing to
your augment and even I achievement you access consistently rapidly.
جمعه 16 تیر 1396 05:42 ب.ظ
Howdy! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and
starting a new project in a community in the same niche.
Your blog provided us useful information to work on. You have done
a extraordinary job!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:33 ق.ظ
Hi there it's me, I am also visiting this
web site daily, this site is really good and the people are actually sharing good thoughts.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 02:36 ب.ظ
Usually I don't read article on blogs, however I wish to say
that this write-up very compelled me to take a look
at and do so! Your writing style has been surprised me. Thank you, quite
great article.
سه شنبه 29 فروردین 1396 09:51 ب.ظ
If some one wishes to be updated with most up-to-date technologies then he must be pay a quick
visit this web page and be up to date everyday.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آموزش شنا
شنا کردن را در وبگاه ما یادبگیرید
درباره وبلاگ

آموزش انواع شنای کرال سینه ، کرال پشت ، قورباقه ، پروانه و شنای آزاد

مدیر وبلاگ : یاس جوان
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :